- Aktiivisubwoofer eteenpäin suunnatulla slot-portilla puhtaaseen ja kontrolloituun bassoääneen
- Luokan A/B vahvistin 300 wattia RMS, 600 wattia peak
- 15" elementti kevyellä alumiinikartiolla ja kumikiinnityksellä
- Automaattikäynnistys saapuvasta signaalista
- 12 voltin trigger-ohjaus vahvistimelta/prosessorilta
- Korkean tason sisääntulo – täydellinen stereovahvistimille, joista puuttuu matalan tason lähtö
- RCA Line in/out – ketjutettava useita subwoofereita entistä vaikuttavampaan kokemukseen
- LFE-tulo kotiteatterivahvistimille
- Säädettävä jakosuodin 35-150 Hz, 12 dB jyrkkyys/oktaavi, saumaton siirtymä kaiuttimiin
- Säädettävä vaihe 0-180 astetta minimoi huoneakustiikan ongelmat aikadomainissa
- Säädettävä äänenvoimakkuus täydellisen tasapainon löytämiseksi oman maun mukaan
- Suunniteltu ja täysin kehitetty Ruotsissa!
Ruotsalainen Dynavoice on tehnyt sen taas!
Erittäin suosittu ja myydyin Challenger-sarja kaiutinasiantuntija Dynavoicelta on saanut tervetulleen lisäyksen basson ystäville – ja sitä paljon!
Challenger CSB-V12 ja Challenger CSB-V15 ovat kaksi todella musikaalista voimanpesää, joissa on Klippel™-optimoidut alumiinikartioelementit ja kaksoisjäähdytysjärjestelmät.
Bassoelementit on ainutlaatuisesti kehitetty juuri tätä sarjaa varten ja erityisesti sovitettu ja optimoitu käyttötarkoitukseen. Kartio on valmistettu alumiinista, joka on kevyt ja vahva materiaali. Tämä tekee kartiosta erittäin nopean transienttien suhteen ja vahvistimen impulssin aloitus-/pysäytysajan erittäin hienoksi. Tämä on erittäin tärkeä ominaisuus musikaalisen bassoäänen saamiseksi. Jos basso kuulostaa hyvältä musiikissa, se kuulostaa yhtä hyvältä elokuvissa. Jotkut haluavat luokitella basson joko "elokuvabassoksi" (enemmän potkua) tai "musiikkibassoksi" (soittaa nopeammin). Miksi et saisi molempia? Sen saat Dynavoicelta!
Erityinen kotelorakenne
Dynavoice tietää, että resonanssitön kotelo on hyväääninen kotelo. Paksummilla seinämillä ja sisäisillä tukirakenteilla elementti toimii parhaalla mahdollisella tavalla. Etulevy on kotelon osa, joka altistuu eniten tärinöille, koska elementti on kiinnitetty siihen. Siksi Dynavoice on varustanut sekä CSB-V12 että CSB-V15 kotelot vahvistetulla etulevyllä, joka on lähes 40 mm paksu!
Kotelon muut seinät on rakennettu 19 mm MDF-levystä, jossa on sisäiset tukirakenteet lisävakautta varten. Bassorefleksiaukko, joka on suunnattu eteenpäin, on slot-port-tyyppiä turbulenssin ja puhinalaitteen minimoimiseksi. Aukko on itse asiassa myös osa rakennetta ja lisää näin kotelon vakautta!
Etupaneeli ja pohjalevy on maalattu satiinimustaksi tai valkoiseksi, kun taas sivut, yläosa ja takaosa ovat puukuviolliset.
X-Type Board
Pohjalevy on pyöristetty, mikä antaa Challenger-subbareille lähes kelluvan ulkonäön, koska kotelo nousee hieman lattiasta. Alapuolella on neljä jyrsittyä upotusta – jotka Dynavoice on nimennyt X-Type Boardiksi – ja jotka on sovitettu toiselle ruotsalaiselle merkille, nimittäin Sonic Designille ja heidän erittäin suosittuille vaimennustyynyilleen. Tässä on siis mahdollisuus virittää suorituskykyä erittäin kohtuulliseen hintaan!
Koteloissa on myös valmiudet M8-kierteille niille, jotka haluavat käyttää piikkejä tai muita ruuvattavia jalkoja. Challenger-subbarit toimitetaan vakiona kumijaloilla, joissa on M8-kierre.
Analoginen vahvistintekniikka antaa parhaan äänenlaadun
Challenger CSB-V12 ja CSB-V15 on suunniteltu saman luokan A/B vahvistimen ympärille, joka antaa 300 wattia RMS-tehoa ja tuplasti huipputehoa! Vahvistin hallitsee erittäin hyvin basselementtien kartion liikettä.
Dynavoice on ajatellut useimmat kytkentätilanteet, jotka voivat syntyä, ja siksi niissä on sekä stereo RCA- että LFE-tulot, ja itse asiassa myös RCA-lähtö, jonka avulla voit helposti ketjuttaa kaksi (tai useampia) subwoofereita. Monet kilpailijat tyytyvät matalan tason sisääntuloon, mutta Dynavoice vie sen askeleen pidemmälle. Jotkut stereovahvistimet saattavat puuttua tällaisesta lähdöstä, ja silloin on erinomaista voida kytkeä basso sen korkeantason sisääntuloon (eli kaiutinkaapelin kautta). Jos käytät esivahvistinta, on myös 12 V trigger automaattista päälle kytkentää varten.
Dynavoice X-Change
Tämän tekniikan tuntevat useimmat Dynavoicen Challenger- ja Definition-malleista, jossa diskanttitasoa voi säätää eri portaissa. Nyt ruotsalaiset insinöörit ovat vieneet X-Change-toiminnon askeleen pidemmälle ja lisänneet sen subwooferivahvistimiinsa. Tässä X-Change toimii parametrisenä taajuuskorjaimena, jossa säätötaajuus on 63 Hz. Tasoa voi säätää kolmessa portaassa: -3 dB, 0 dB tai +3 dB. Tarkoituksena on, että basson toimintaa huoneessa ja sijoittelun mukaan voi optimoida paremmin. Yhdessä säädettävän alipäästösuotimen kanssa, joka on säädettävissä 35–150 Hz välillä, sekä säädettävän vaiheohjauksen kanssa on lähes mahdotonta epäonnistua saamaan Challenger CSB-V12 ja CSB-V15 soimaan optimaalisesti huoneessa. Voit mukauttaa äänen omien mieltymystesi mukaan.
Finland
Sverige
Norge





















